    Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12E-207-C3-R0
    Part No.:
    ATS-12E-207-C3-R0
    Manufacturer:
    Advanced Thermal Solutions Inc.
    Category:
    Heat Sinks
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDATS-12E-207-C3-R0.pdf
    Description:
    HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412
    Manufacturer:
    Series:
    pushPIN™
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Top Mount
    Package Cooled:
    Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
    Attachment Method:
    Push Pin
    Shape:
    Square, Fins
    Length:
    2.362" (60.00mm)
    Width:
    2.362" (60.00mm)
    Diameter:
    Fin Height:
    0.472" (12.00mm)
    Power Dissipation @ Temperature Rise:
    Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
    6.47°C/W @ 100 LFM