    Amphenol Aerospace Operations 2M801-007-16M13-7PA
    Part No.:
    2M801-007-16M13-7PA
    Manufacturer:
    Amphenol Aerospace Operations
    Category:
    Circular Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED2M801-007-16M13-7PA.pdf
    Description:
    CONN PLUG MALE 7POS GOLD CRIMP
    Shipping
    Inventory:12
    Comments
    In Stock:12
    Manufacturer:
    Amphenol Aerospace Operations
    Series:
    2M
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Plug, Male Pins
    Number of Positions:
    7
    Grade:
    Qualification:
    Shell Size - Insert:
    13-7
    Shell Size, MIL:
    Mounting Type:
    Free Hanging (In-Line)
    Mounting Feature:
    Termination:
    Crimp
    Fastening Type:
    Threaded
    Orientation:
    A
    Primary Material:
    Metal
    Shell Material:
    Aluminum Alloy
    Shell Finish:
    Electroless Nickel
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Color:
    Silver
    Ingress Protection:
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
    Material Flammability Rating:
    Shielding:
    Shielded
    Current Rating (Amps):
    13A
    Voltage Rating:
    Cable Opening:
    0.650" (16.50mm)