    Amphenol ICC (FCI) 10069525-104402LF
    Part No.:
    10069525-104402LF
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED10069525-104402LF.pdf
    Description:
    CONN PLUG 100POS SMD GOLD
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Series:
    BergStak®, MezzSelect™
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Plug, Center Strip Contacts
    Number of Positions:
    100
    Pitch:
    0.031" (0.80mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Board Guide
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    8.00µin (0.203µm)
    Mated Stacking Heights:
    8mm, 12mm, 16mm
    Height Above Board:
    0.303" (7.70mm)