    Amphenol ICC (FCI) 20021121-00036T4LF
    Part No.:
    20021121-00036T4LF
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED20021121-00036T4LF.pdf
    Description:
    CONN HEADER SMD 36POS 1.27MM
    Shipping
    Inventory:625
    Comments
    In Stock:625
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Series:
    Minitek127® 1.27mm
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Pitch - Mating:
    0.050" (1.27mm)
    Number of Positions:
    36
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.050" (1.27mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board
    Shrouding:
    Unshrouded
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.120" (3.05mm)
    Contact Length - Post:
    Overall Contact Length:
    Insulation Height:
    Contact Shape:
    Square
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Contact Material:
    Copper Alloy
    Insulation Material:
    Thermoplastic
    Features:
    Current Rating (Amps):
    1A per Contact