    Amphenol ICC (FCI) 52601-S14-8LF
    Part No.:
    52601-S14-8LF
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED52601-S14-8LF.pdf
    Description:
    CONN HEADER SMD 14POS 2.54MM
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Series:
    Quickie™
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions:
    14
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board or Cable
    Shrouding:
    Shrouded - 4 Wall
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.230" (5.84mm)
    Contact Length - Post:
    Overall Contact Length:
    Insulation Height:
    0.365" (9.27mm)