    Amphenol ICC (FCI) 61083-141402PLF
    Part No.:
    61083-141402PLF
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED61083-141402PLF.pdf
    Description:
    CONN PLUG 140POS SMD GOLD
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Series:
    BergStak® 0.80mm
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Plug, Center Strip Contacts
    Number of Positions:
    140
    Pitch:
    0.031" (0.80mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Board Guide
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    8.00µin (0.203µm)
    Mated Stacking Heights:
    5mm, 9mm, 13mm
    Height Above Board:
    0.185" (4.70mm)