    Amphenol ICC (FCI) 78207-120HLF
    Part No.:
    78207-120HLF
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED78207-120HLF.pdf
    Description:
    CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
    Shipping
    Inventory:864
    Comments
    In Stock:864
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Series:
    Mini-PV™, Basics+
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions:
    20
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Cable/Wire
    Shrouding:
    Shrouded - 2 Wall
    Mounting Type:
    Through Hole, Right Angle
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Friction Lock
    Contact Length - Mating:
    0.230" (5.84mm)
    Contact Length - Post:
    0.120" (3.05mm)
    Overall Contact Length:
    Insulation Height:
    0.303" (7.70mm)