    Amphenol ICC (FCI) 91911-21221LF
    Part No.:
    91911-21221LF
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED91911-21221LF.pdf
    Description:
    CONN HDR 21POS SMD GOLD
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Series:
    Conan™, MezzSelect™
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Header, Center Strip Contacts
    Number of Positions:
    21
    Pitch:
    0.039" (1.00mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Board Guide, Solder Retention
    Contact Finish:
    Gold or Gold, GXT™
    Contact Finish Thickness:
    15.0µin (0.38µm)
    Mated Stacking Heights:
    4.5mm
    Height Above Board:
    0.048" (1.22mm)