    Amphenol ICC (FCI) 98424-G52-16LF
    Part No.:
    98424-G52-16LF
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED98424-G52-16LF.pdf
    Description:
    CONN HEADER SMD 16POS 2MM
    Shipping
    Inventory:376
    Comments
    In Stock:376
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Series:
    Minitek® 2.00mm
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Pitch - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Number of Positions:
    16
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board or Cable
    Shrouding:
    Shrouded - 4 Wall
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Latch Holder
    Contact Length - Mating:
    0.157" (4.00mm)
    Contact Length - Post:
    Overall Contact Length:
    Insulation Height:
    0.244" (6.20mm)
    Contact Shape:
    Square
    Contact Finish - Mating:
    Gold, GXT™
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Contact Material:
    Copper Alloy
    Insulation Material:
    Thermoplastic
    Features:
    Keying Slot
    Current Rating (Amps):
    2A (AC/DC)