| Image |  |
| Series | RCM300 (300W) | RCM (300W) | RCM300 (300W) | RCM300 (300W) | RCM300 (300W) |
| Packaging | Box | Bulk | Box | Box | Box |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Voltage - Input (Min) | 16.8V | 16.8V | 16.8V | 16.8V | 16.8V |
| Voltage - Input (Max) | 45V | 45V | 45V | 45V | 45V |
| Number of Outputs | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 |
| Voltage - Output 1 | 24V | 24V | 24V | 24V | 24V |
| Voltage - Output 2 | -24V | - | -24V | -24V | -24V |
| Voltage - Output 3 | - | - | - | - | - |
| Voltage - Output 4 | - | - | - | - | - |
| Current - Output (Max) | 6.25A, 6.25A | 12.5A | 6.25A, 6.25A | 6.25A, 6.25A | 6.25A, 6.25A |
| Power (Watts) | 300W | 300W | 300W | 300W | 300W |
| Voltage - Isolation | 2.86 kV | 4.2 kV | 2.86 kV | 2.86 kV | 2.86 kV |
| Efficiency | 91% | 90% | 91% | 91% | 91% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C | -40°C ~ 70°C | -40°C ~ 70°C | -40°C ~ 70°C | -40°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 4.57" L x 4.43" W x 1.50" H (116.1mm x 112.5mm x 38.1mm) | 7.43" L x 4.57" W x 1.50" H (188.6mm x 116.0mm x 38.0mm) | 4.57" L x 4.43" W x 1.50" H (116.1mm x 112.5mm x 38.1mm) | 4.57" L x 4.43" W x 1.50" H (116.1mm x 112.5mm x 38.1mm) | 4.57" L x 4.43" W x 1.50" H (116.1mm x 112.5mm x 38.1mm) |