MBC150-1T12G.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBC150-1T12G.
| Image |  |
| Part Number | MBC150-1012G-2 | MBC150-1T12G-2 | MBC150-1T24G-2 | MBC150-1012G | MBC150-1024G |
| Series | MBC150 (150W) | MBC150 (150W) | MBC150 (150W) | MBC150 (150W) | MBC150 (150W) |
| Packaging | Box | Box | Box | Box | Box |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Type | Open Frame | Open Frame | Open Frame | Open Frame | Open Frame |
| Number of Outputs | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC | 90 ~ 264 VAC | 90 ~ 264 VAC | 90 ~ 264 VAC | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1 | 12V | 12V | 24V | 12V | 24V |
| Voltage - Output 2 | - | - | - | - | - |
| Voltage - Output 3 | - | - | - | - | - |
| Voltage - Output 4 | - | - | - | - | - |
| Voltage - Output 5 | - | - | - | - | - |
| Voltage - Output 6 | - | - | - | - | - |
| Current - Output 1 | 8.33 A | 8.33 A | 4.17 A | 8.33 A | 4.17 A |
| Current - Output 2 | - | - | - | - | - |
| Current - Output 3 | - | - | - | - | - |
| Current - Output 4 | - | - | - | - | - |
| Current - Output 5 | - | - | - | - | - |
| Current - Output 6 | - | - | - | - | - |
| Power (Watts) | 110W (150W Forced Air) | 110W (150W Forced Air) | 110W (150W Forced Air) | 110W (150W Forced Air) | 110W (150W Forced Air) |
| Applications | Medical | Medical | Medical | Medical | Medical |
| Voltage - Isolation | 5.9 kV | 5.9 kV | 5.9 kV | 5.9 kV | 5.9 kV |
| Mounting Type | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 4.00" L x 2.00" W x 1.32" H (101.6mm x 50.8mm x 33.6mm) | 4.00" L x 2.00" W x 1.32" H (101.6mm x 50.8mm x 33.6mm) | 4.00" L x 2.00" W x 1.32" H (101.6mm x 50.8mm x 33.6mm) | 4.00" L x 2.00" W x 1.32" H (101.6mm x 50.8mm x 33.6mm) | 4.00" L x 2.00" W x 1.32" H (101.6mm x 50.8mm x 33.6mm) |