MEPG500-1358-CKF.pdf
| Image |  |
| Series | MEPG500 (500W) | MEPG500 (500W) | MEPG500 (500W) | MEPG500 (500W) | MEPG500 (500W) |
| Packaging | Box | Box | Box | Box | Box |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Open Frame | Open Frame | Open Frame | Open Frame | Open Frame |
| Number of Outputs | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC | 90 ~ 264 VAC | 90 ~ 264 VAC | 90 ~ 264 VAC | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1 | 48V | 24V | 12V | 48V | 24V |
| Voltage - Output 2 | - | - | - | - | - |
| Voltage - Output 3 | - | - | - | - | - |
| Voltage - Output 4 | - | - | - | - | - |
| Voltage - Output 5 | - | - | - | - | - |
| Voltage - Output 6 | - | - | - | - | - |
| Current - Output 1 | 10.41 A | 20.83 A | 33.33 A | 10.41 A | 20.83 A |
| Current - Output 2 | - | - | - | - | - |
| Current - Output 3 | - | - | - | - | - |
| Current - Output 4 | - | - | - | - | - |
| Current - Output 5 | - | - | - | - | - |
| Current - Output 6 | - | - | - | - | - |
| Power (Watts) | 300W (500W Forced Air) | 300W (500W Forced Air) | 240W (400W Forced Air) | 300W (500W Forced Air) | 300W (500W Forced Air) |
| Voltage - Isolation | 4 kV | 4 kV | 4 kV | 4 kV | 4 kV |
| Mounting Type | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 5.00" L x 3.00" W x 1.58" H (127.0mm x 76.2mm x 40.0mm) | 5.00" L x 3.00" W x 1.58" H (127.0mm x 76.2mm x 40.0mm) | 5.00" L x 3.00" W x 1.58" H (127.0mm x 76.2mm x 40.0mm) | 5.00" L x 3.00" W x 1.58" H (127.0mm x 76.2mm x 40.0mm) | 5.00" L x 3.00" W x 1.58" H (127.0mm x 76.2mm x 40.0mm) |