L114FL1AS12VDC.60RDU.pdf
| Image |  |
| Series | L114FL | L114FL | L114FL | L114FL | L114FL |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Coil Voltage | 12VDC | 12VDC | 12VDC | 12VDC | 12VDC |
| Contact Rating (Current) | 20 A | 20 A | 20 A | 20 A | 20 A |
| Switching Voltage | 300VAC - Max | 300VAC - Max | 300VAC - Max | 300VAC - Max | 300VAC - Max |
| Load - Max Switching | 6000VA | 6000VA | 6000VA | 6000VA | 6000VA |
| Coil Current | 33.3 mA | 50 mA | 33.3 mA | 33.3 mA | 33.3 mA |
| Features | - | - | Reverse Coil Polarity | - | Reverse Coil Polarity |
| Termination Style | PC Pin | PC Pin | PC Pin | PC Pin | PC Pin |
| Seal Rating | Sealed - Fully | Sealed - Fully | Sealed - Fully | Sealed - Fully | Sealed - Fully |
| Coil Insulation | - | - | - | - | - |
| Must Operate Voltage | 8.4 VDC | 8.4 VDC | 8.4 VDC | 8.4 VDC | 8.4 VDC |
| Must Release Voltage | - | - | - | - | - |
| Operate Time | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms |
| Release Time | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |