JK2835BWT-U-H35EC0000-N0000001.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Cree LED | Cree LED | Cree LED | Cree LED | Cree LED |
| Series | J | J | J | J | J |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Color | White, Neutral | White, Warm | White, Neutral | White, Warm | White, Neutral |
| Flux @ 85°C, Current - Test | 114lm (Typ) | 97lm (Typ) | 103lm (Typ) | 99lm (Typ) | 120lm (Typ) |
| Current - Test | 100mA | 150mA | 150mA | 150mA | 150mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 9.2V | 6.35V | 6.35V | 6.35V | 6.35V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 142 lm/W | 117 lm/W | 124 lm/W | 119 lm/W | 144 lm/W |
| CRI (Color Rendering Index) | 80 | 90 | 90 | 90 | 80 |
| Current - Max | 120mA | 200mA | 200mA | 200mA | 200mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SMD | SMD | SMD | SMD | SMD |
| Size / Dimension | 0.110" L x 0.138" W (2.80mm x 3.50mm) | 0.110" L x 0.138" W (2.80mm x 3.50mm) | 0.110" L x 0.138" W (2.80mm x 3.50mm) | 0.110" L x 0.138" W (2.80mm x 3.50mm) | 0.110" L x 0.138" W (2.80mm x 3.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.035" (0.90mm) | 0.035" (0.90mm) | 0.035" (0.90mm) | 0.035" (0.90mm) | 0.035" (0.90mm) |