    CTS-Frequency Controls MXO45-2C-3M686400
    Part No.:
    MXO45-2C-3M686400
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Category:
    Oscillators
    Package:
    14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDMXO45-2C-3M686400.pdf
    Description:
    XTAL OSC XO 3.6864MHZ HCMOS TH
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Series:
    MXO45
    Package/Case:
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Base Resonator:
    Crystal
    Type:
    XO (Standard)
    Frequency:
    3.6864 MHz
    Function:
    Output:
    HCMOS, TTL
    Voltage - Supply:
    5V
    Frequency Stability:
    ±100ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 70°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    26mA
    Ratings:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.240" (6.10mm)