    CTS-Frequency Controls MXO45-2C-40M000000
    Part No.:
    MXO45-2C-40M000000
    Package:
    14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDMXO45-2C-40M000000.pdf
    Description:
    XTAL OSC XO 40.0000MHZ HCMOS TH
    Series:
    MXO45
    Package/Case:
    Frequency:
    40 MHz
    Voltage - Supply:
    5V
    Frequency Stability:
    ±100ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 70°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    40mA
    Size / Dimension:
    0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.240" (6.10mm)