    CTS-Frequency Controls MXO45HS-2C-16M000000
    Part No.:
    MXO45HS-2C-16M000000
    Package:
    8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDMXO45HS-2C-16M000000.pdf
    Description:
    XTAL OSC XO 16.0000MHZ HCMOS TH
    Series:
    MXO45HS
    Package/Case:
    Packaging:
    Tray
    Frequency:
    16 MHz
    Voltage - Supply:
    5V
    Frequency Stability:
    ±100ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 70°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    26mA
    Size / Dimension:
    0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.240" (6.10mm)