0603CS-1N8EKTS.pdf
| Image |  |
| Series | 0603CS | 0603CS | 0603CS | 0603CS | 0603CS |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Material - Core | Ceramic | Ceramic | Ceramic | Ceramic | Ceramic |
| Inductance | 1.5 nH | 1.5 nH | 1.6 nH | 1.6 nH | 1.8 nH |
| Tolerance | ±5% | ±10% | ±5% | ±10% | ±5% |
| Current Rating (Amps) | 700 mA | 700 mA | 700 mA | 700 mA | 700 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - | - | - | - | - |
| Shielding | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 30mOhm | 30mOhm | 30mOhm | 30mOhm | 45mOhm |
| Q @ Freq | 24 @ 250MHz | 24 @ 250MHz | 24 @ 250MHz | 24 @ 250MHz | 16 @ 250MHz |
| Frequency - Self Resonant | 12.5GHz | 12.5GHz | 12.5GHz | 12.5GHz | 12.5GHz |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 250 MHz | 250 MHz | 250 MHz | 250 MHz | 250 MHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 0603 | 0603 | 0603 | 0603 | 0603 |
| Size / Dimension | 0.071" L x 0.046" W (1.80mm x 1.16mm) | 0.071" L x 0.046" W (1.80mm x 1.16mm) | 0.071" L x 0.046" W (1.80mm x 1.16mm) | 0.071" L x 0.046" W (1.80mm x 1.16mm) | 0.071" L x 0.046" W (1.80mm x 1.16mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.040" (1.02mm) | 0.040" (1.02mm) | 0.040" (1.02mm) | 0.040" (1.02mm) | 0.040" (1.02mm) |