    Delta Electronics/Components 0603CS-720EGTS
    Part No.:
    0603CS-720EGTS
    Manufacturer:
    Delta Electronics/Components
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED0603CS-720EGTS.pdf
    Description:
    FIXED IND 72NH 600MA 490MOHM SMD
    Manufacturer:
    Delta Electronics/Components
    Series:
    0603CS
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material - Core:
    Ceramic
    Inductance:
    72 nH
    Tolerance:
    ±2%
    Current Rating (Amps):
    600 mA
    Current - Saturation (Isat):
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    490mOhm
    Q @ Freq:
    34 @ 150MHz
    Frequency - Self Resonant:
    1.7GHz
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    150 MHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    0603
    Size / Dimension:
    0.071" L x 0.046" W (1.80mm x 1.16mm)
    Height - Seated (Max):
    0.040" (1.02mm)