0603HP-2N2EDTS.pdf
| Image |  |
| Series | 0603HP | 0603HP | 0603HP | 0603HP | 0603HP |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Material - Core | Ceramic | Ceramic | Ceramic | Ceramic | Ceramic |
| Inductance | 1.8 nH | 1.8 nH | 1.8 nH | 1.8 nH | 2.2 nH |
| Tolerance | ±0.2nH | ±0.5nH | ±5% | ±10% | ±0.2nH |
| Current Rating (Amps) | 2.1 A | 2.1 A | 2.1 A | 2.1 A | 900 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - | - | - | - | - |
| Shielding | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 33mOhm | 33mOhm | 33mOhm | 33mOhm | 180mOhm |
| Q @ Freq | 23 @ 250MHz | 23 @ 250MHz | 23 @ 250MHz | 23 @ 250MHz | 13 @ 250MHz |
| Frequency - Self Resonant | 16GHz | 16GHz | 16GHz | 16GHz | 15GHz |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 250 MHz | 250 MHz | 250 MHz | 250 MHz | 250 MHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 0603 | 0603 | 0603 | 0603 | 0603 |
| Size / Dimension | 0.055" L x 0.045" W (1.40mm x 1.15mm) | 0.055" L x 0.045" W (1.40mm x 1.15mm) | 0.055" L x 0.045" W (1.40mm x 1.15mm) | 0.055" L x 0.045" W (1.40mm x 1.15mm) | 0.055" L x 0.045" W (1.40mm x 1.15mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) | 0.024" (0.60mm) | 0.024" (0.60mm) | 0.024" (0.60mm) | 0.024" (0.60mm) |