0805CS-180EJTS.pdf
| Image |  |
| Series | 0805CS | 0805CS | 0805CS | 0805CS | 0805CS |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Material - Core | Ceramic | Ceramic | Ceramic | Ceramic | Ceramic |
| Inductance | 1.5 µH | 72 nH | 180 nH | 6.8 nH | 560 nH |
| Tolerance | ±5% | ±10% | ±10% | ±10% | ±5% |
| Current Rating (Amps) | 170 mA | 500 mA | 400 mA | 600 mA | 230 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - | - | - | - | - |
| Shielding | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 2.5Ohm | 400mOhm | 640mOhm | 110mOhm | 1.9Ohm |
| Q @ Freq | 16 @ 25MHz | 65 @ 500MHz | 50 @ 250MHz | 50 @ 1GHz | 23 @ 50MHz |
| Frequency - Self Resonant | 100MHz | 1.4GHz | 870MHz | 5.5GHz | 235MHz |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 7.96 MHz | 150 MHz | 100 MHz | 250 MHz | 25 MHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 0805 | 0805 | 0805 | 0805 | 0805 |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm) | 0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm) | 0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm) | 0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm) | 0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.061" (1.55mm) | 0.061" (1.55mm) | 0.061" (1.55mm) | 0.061" (1.55mm) | 0.061" (1.55mm) |