    Delta Electronics/Components 0805CS-221EKFS
    Part No.:
    0805CS-221EKFS
    Manufacturer:
    Delta Electronics/Components
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED0805CS-221EKFS.pdf
    Description:
    FIXED IND 220NH 700MA 250MOHM SM
    Manufacturer:
    Delta Electronics/Components
    Series:
    0805CS
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material - Core:
    Ferrite
    Inductance:
    220 nH
    Tolerance:
    ±10%
    Current Rating (Amps):
    700 mA
    Current - Saturation (Isat):
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    250mOhm
    Q @ Freq:
    20 @ 25.2MHz
    Frequency - Self Resonant:
    550MHz
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Inductance Frequency - Test:
    25.2 MHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    0805
    Size / Dimension:
    0.090" L x 0.067" W (2.29mm x 1.71mm)
    Height - Seated (Max):
    0.057" (1.45mm)