0805CT-150EKTS.pdf
| Image |  |
| Series | 0805CT | 0805CT | 0805CT | 0805CT | 0805CT |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Material - Core | Ceramic | Ceramic | Ceramic | Ceramic | Ceramic |
| Inductance | 47 nH | 12 nH | 1 µH | 22 nH | 1.8 nH |
| Tolerance | ±5% | ±2% | ±2% | ±2% | ±5% |
| Current Rating (Amps) | 600 mA | 800 mA | 170 mA | 800 mA | 800 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - | - | - | - | - |
| Shielding | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 390mOhm | 100mOhm | 3.5Ohm | 150mOhm | 30mOhm |
| Q @ Freq | 50 @ 500MHz | 55 @ 750MHz | 16 @ 50MHz | 50 @ 500MHz | 55 @ 1.5GHz |
| Frequency - Self Resonant | 2GHz | 3.8GHz | 80MHz | 2.9GHz | 9.4GHz |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 200 MHz | 250 MHz | 25 MHz | 250 MHz | 250 MHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 0805 | 0805 | 0805 | 0805 | 0805 |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.041" (1.03mm) | 0.041" (1.03mm) | 0.041" (1.03mm) | 0.041" (1.03mm) | 0.041" (1.03mm) |