1008HS-272EKFS.pdf
| Image |  |
| Series | 1008HS | 1008HS | 1008HS | 1008HS | 1008HS |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Material - Core | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite |
| Inductance | 120 nH | 120 nH | 150 nH | 150 nH | 180 nH |
| Tolerance | ±5% | ±10% | ±5% | ±10% | ±5% |
| Current Rating (Amps) | 1.2 A | 1.2 A | 1.2 A | 1.2 A | 1.2 A |
| Current - Saturation (Isat) | - | - | - | - | - |
| Shielding | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 100mOhm | 100mOhm | 150mOhm | 150mOhm | 200mOhm |
| Q @ Freq | 30 @ 25.2MHz | 30 @ 25.2MHz | 30 @ 25.2MHz | 30 @ 25.2MHz | 30 @ 25.2MHz |
| Frequency - Self Resonant | 800MHz | 800MHz | 800MHz | 800MHz | 600MHz |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |
| Inductance Frequency - Test | 25.2 MHz | 25.2 MHz | 25.2 MHz | 25.2 MHz | 25.2 MHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 1008 | 1008 | 1008 | 1008 | 1008 |
| Size / Dimension | 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm) | 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm) | 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm) | 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm) | 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.083" (2.10mm) | 0.083" (2.10mm) | 0.083" (2.10mm) | 0.083" (2.10mm) | 0.083" (2.10mm) |