    Delta Electronics/Components 1210HS-393EKFS
    Part No.:
    1210HS-393EKFS
    Manufacturer:
    Delta Electronics/Components
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    1210 (3225 Metric)
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED1210HS-393EKFS.pdf
    Description:
    FIXED IND 39UH 110MA 3.9 OHM SMD
    Manufacturer:
    Delta Electronics/Components
    Series:
    1210HS
    Package/Case:
    1210 (3225 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material - Core:
    Ferrite
    Inductance:
    39 µH
    Tolerance:
    ±10%
    Current Rating (Amps):
    110 mA
    Current - Saturation (Isat):
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    3.9Ohm
    Q @ Freq:
    25 @ 2.52MHz
    Frequency - Self Resonant:
    16MHz
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Inductance Frequency - Test:
    2.52 MHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    1210
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.094" (2.40mm)