1210HS-473EMFS.pdf
| Inductance | 47 µH | 56 µH | 47 µH | 39 µH | 39 µH |
| Tolerance | ±5% | ±10% | ±10% | ±5% | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 100 mA | 85 mA | 100 mA | 110 mA | 110 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - | - | - | - | - |
| Shielding | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 4.3Ohm | 4.9Ohm | 4.3Ohm | 3.9Ohm | 3.9Ohm |
| Q @ Freq | 25 @ 2.52MHz | 25 @ 2.52MHz | 25 @ 2.52MHz | 25 @ 2.52MHz | 25 @ 2.52MHz |
| Frequency - Self Resonant | 15MHz | 13MHz | 15MHz | 16MHz | 16MHz |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |
| Inductance Frequency - Test | 2.52 MHz | 2.52 MHz | 2.52 MHz | 2.52 MHz | 2.52 MHz |
| Size / Dimension | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.094" (2.40mm) | 0.094" (2.40mm) | 0.094" (2.40mm) | 0.094" (2.40mm) | 0.094" (2.40mm) |