HCB0750-151L.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HCB0750-151L.
| Image |  |
| Series | HCB0750 | HCB0750 | HCB0750 | HCB0750 | HCB0750 |
| Package/Case | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | - | - | - | - | - |
| Material - Core | - | - | - | - | - |
| Inductance | 100 nH | 150 nH | 70 nH | 70 nH | 100 nH |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 48 A | 37 A | 41 A | 48 A | 37 A |
| Current - Saturation (Isat) | 53A | 34A | 75A | 75A | 53A |
| Shielding | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 0.19mOhm | 0.32mOhm | 0.25mOhm | 0.19mOhm | 0.32mOhm |
| Q @ Freq | - | - | - | - | - |
| Frequency - Self Resonant | - | - | - | - | - |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.276" W (7.20mm x 7.00mm) | 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm) | 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm) | 0.283" L x 0.276" W (7.20mm x 7.00mm) | 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.205" (5.20mm) | 0.197" (5.00mm) | 0.197" (5.00mm) | 0.205" (5.20mm) | 0.197" (5.00mm) |