SBR30A100CT-G.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBR30A100CT-G.
| Image |  |
| Series | SBR® | SBR® | SBR® | SBR® | SBR® |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Product Status | Active | Active | Active | Obsolete | Active |
| Technology | Super Barrier | Super Barrier | Super Barrier | Super Barrier | Super Barrier |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V | 100 V | 100 V | 100 V | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A | 15A | 15A | 15A | 15A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 850 mV @ 15 A | 800 mV @ 15 A | 800 mV @ 15 A | 850 mV @ 15 A | 800 mV @ 15 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - | - | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 100 V | 100 µA @ 100 V | 100 µA @ 100 V | 100 µA @ 100 V | 100 µA @ 100 V |