FP1107R2-R07-R.pdf
| Inductance | 150 nH | 400 nH | 510 nH | 230 nH | 300 nH |
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| Current Rating (Amps) | 42 A | 42 A | 42 A | 42 A | 42 A |
| Current - Saturation (Isat) | 70A | 25A | 18A | 45A | 35A |
| Shielding | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 0.47mOhm | 0.47mOhm | 0.47mOhm | 0.47mOhm | 0.47mOhm |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz |
| Size / Dimension | 0.433" L x 0.283" W (11.00mm x 7.20mm) | 0.433" L x 0.283" W (11.00mm x 7.20mm) | 0.433" L x 0.283" W (11.00mm x 7.20mm) | 0.433" L x 0.283" W (11.00mm x 7.20mm) | 0.433" L x 0.283" W (11.00mm x 7.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.283" (7.20mm) | 0.283" (7.20mm) | 0.283" (7.20mm) | 0.283" (7.20mm) | 0.283" (7.20mm) |