NSE-34812-M5-10.pdf
| Image |  |
| Series | Richco, NSE | Richco, NSE | Richco, NSE | NSE | NSE |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bag | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Machine Screw | Machine Screw | Machine Screw | Machine Screw | Machine Screw |
| Screw Head Type | Pan Head | Pan Head | Pan Head | Pan Head | Pan Head |
| Drive Type | Phillips | Phillips | Slotted | Phillips | Slotted |
| Features | - | - | - | - | - |
| Thread Size | M3 | M3 | M2 | M4 | M2 |
| Head Diameter | 0.236" (5.99mm) | 0.236" (5.99mm) | 0.158" (4.01mm) | - | 0.158" (4.01mm) |
| Head Height | 0.094" (2.40mm) | 0.094" (2.40mm) | 0.051" (1.30mm) | 0.125" (3.18mm) 1/8" | 0.051" (1.30mm) |
| Length - Below Head | 0.472" (11.99mm) | 0.236" (6.00mm) | 0.394" (10.00mm) | 0.984" (25.00mm) | 0.787" (20.00mm) |
| Length - Overall | 0.567" (14.40mm) | 0.331" (8.40mm) | 0.444" (11.28mm) | 1.109" (28.17mm) | 0.839" (21.30mm) |