    Harwin Inc. M20-9971045
    Part No.:
    M20-9971045
    Manufacturer:
    Harwin Inc.
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDM20-9971045.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
    Shipping
    Inventory:762
    Comments
    In Stock:762
    Manufacturer:
    Harwin Inc.
    Series:
    M20
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Header, Cuttable
    Contact Type:
    Male Pin
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions:
    20
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board or Cable
    Shrouding:
    Unshrouded
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.335" (8.51mm)
    Contact Length - Post:
    0.116" (2.95mm)
    Overall Contact Length:
    0.551" (14.00mm)
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)
    Contact Shape:
    Square
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish - Post:
    Contact Material:
    Brass
    Insulation Material:
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
    Features:
    Current Rating (Amps):
    3A per Contact