    Harwin Inc. M50-3551342
    Part No.:
    M50-3551342
    Manufacturer:
    Harwin Inc.
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDM50-3551342.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 26POS 1.27MM
    Shipping
    Inventory:900
    Comments
    In Stock:900
    Manufacturer:
    Harwin Inc.
    Series:
    Archer M50
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Pitch - Mating:
    0.050" (1.27mm)
    Number of Positions:
    26
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.050" (1.27mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board or Cable
    Shrouding:
    Shrouded - 4 Wall
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Latch Lock/Eject Hooks
    Contact Length - Mating:
    0.120" (3.05mm)
    Contact Length - Post:
    0.107" (2.71mm)
    Overall Contact Length:
    0.351" (8.92mm)
    Insulation Height:
    0.325" (8.25mm)
    Contact Shape:
    Square
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Contact Material:
    Brass
    Insulation Material:
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
    Features:
    Keying Slot
    Current Rating (Amps):
    1.75A per Contact