    Harwin Inc. M50-3900842
    Part No.:
    M50-3900842
    Manufacturer:
    Harwin Inc.
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDM50-3900842.pdf
    Description:
    CONN HEADER R/A 16POS 1.27MM
    Shipping
    Inventory:262
    Comments
    In Stock:262
    Manufacturer:
    Harwin Inc.
    Series:
    Archer M50
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Pitch - Mating:
    0.050" (1.27mm)
    Number of Positions:
    16
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.050" (1.27mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board or Cable
    Shrouding:
    Unshrouded
    Mounting Type:
    Through Hole, Right Angle
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.150" (3.81mm)
    Contact Length - Post:
    0.079" (2.00mm)
    Overall Contact Length:
    Insulation Height:
    0.039" (1.00mm)
    Contact Shape:
    Square
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Contact Material:
    Copper Alloy
    Insulation Material:
    Thermoplastic
    Features:
    Current Rating (Amps):
    1A per Contact