A2-7PA-2.54DSA(71).pdf
| Image |  |
| Series | A2 | A2 | A2 | A2 | A2 |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Connector Type | Header | Header | Header | Header | Header |
| Contact Type | Male Pin | Male Pin | Male Pin | Male Pin | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions | 2 | 4 | 5 | 6 | 8 |
| Number of Rows | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Row Spacing - Mating | - | - | - | - | - |
| Number of Positions Loaded | All | All | All | All | All |
| Shrouding | Unshrouded | Unshrouded | Unshrouded | Unshrouded | Unshrouded |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Termination | Solder | Solder | Solder | Solder | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull |
| Contact Length - Mating | 0.236" (6.00mm) | 0.236" (6.00mm) | 0.236" (6.00mm) | 0.236" (6.00mm) | 0.236" (6.00mm) |
| Contact Length - Post | 0.118" (3.00mm) | 0.118" (3.00mm) | 0.118" (3.00mm) | 0.118" (3.00mm) | 0.118" (3.00mm) |
| Overall Contact Length | 0.454" (11.54mm) | 0.454" (11.54mm) | 0.454" (11.54mm) | 0.454" (11.54mm) | 0.454" (11.54mm) |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape | Square | Square | Square | Square | Square |
| Contact Finish - Mating | Gold | Gold | Gold | Gold | Gold |
| Contact Finish - Post | Tin | Tin | Tin | Tin | Tin |
| Contact Material | Brass | Brass | Brass | Brass | Brass |
| Features | - | - | - | - | - |
| Current Rating (Amps) | 3A | 3A | 3A | 3A | 3A |