    Hirose Electric Co Ltd BM23PF0.8-42DP-0.35V(895)
    Part No.:
    BM23PF0.8-42DP-0.35V(895)
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDBM23PF0.8-42DP-0.35V(895).pdf
    Description:
    CONN HDR 42POS SMD GOLD
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Series:
    BM23
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Header, Outer Shroud Contacts
    Number of Positions:
    42
    Pitch:
    0.014" (0.35mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Solder Retention
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    1.97µin (0.050µm)
    Mated Stacking Heights:
    0.8mm
    Height Above Board:
    0.025" (0.63mm)