    Hirose Electric Co Ltd DF12A-50DS-0.5V(80)
    Part No.:
    DF12A-50DS-0.5V(80)
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDDF12A-50DS-0.5V(80).pdf
    Description:
    CONN RCPT 50POS SMD GOLD
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Series:
    DF12
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Connector Type:
    Receptacle, Center Strip Contacts
    Number of Positions:
    50
    Pitch:
    0.020" (0.50mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Board Guide
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    Mated Stacking Heights:
    3.5mm, 4mm, 5mm
    Height Above Board:
    0.106" (2.70mm)