    Hirose Electric Co Ltd DF16-20DS-0.5V(86)
    Part No.:
    DF16-20DS-0.5V(86)
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDDF16-20DS-0.5V(86).pdf
    Description:
    CONN RCPT 20POS SMD GOLD
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Series:
    DF16
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Connector Type:
    Receptacle, Outer Shroud Contacts
    Number of Positions:
    20
    Pitch:
    0.020" (0.50mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Solder Retention
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    Mated Stacking Heights:
    2mm, 2.5mm
    Height Above Board:
    0.077" (1.95mm)
    Category:
    1. How to order DF16-20DS-0.5V(86) on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the DF16-20DS-0.5V(86) price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DF16-20DS-0.5V(86)?
    Series DF16 DF16 DF16 DF16 DF16
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Number of Positions 14 50 20 20 50
    Pitch 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)
    Number of Rows 2 2 2 2 2
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Contact Finish Gold Gold Gold Gold Gold
    Mated Stacking Heights 2mm 2.5mm 2.5mm 2mm 2.5mm
    Height Above Board 0.061" (1.55mm) 0.081" (2.05mm) 0.081" (2.05mm) 0.061" (1.55mm) 0.081" (2.05mm)