    Hirose Electric Co Ltd DF40C-90DP-0.4V(58)
    Part No.:
    DF40C-90DP-0.4V(58)
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDDF40C-90DP-0.4V(58).pdf
    Description:
    CONN PLUG 80POS SMD GOLD
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Series:
    DF40
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Plug, Outer Shroud Contacts
    Number of Positions:
    80
    Pitch:
    0.016" (0.40mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Solder Retention
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    Mated Stacking Heights:
    1.5mm, 2mm, 2.5mm, 3mm, 3.5mm, 4mm
    Height Above Board:
    0.045" (1.14mm)