    Hirose Electric Co Ltd DF9A-21S-1V(22)
    Part No.:
    DF9A-21S-1V(22)
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDDF9A-21S-1V(22).pdf
    Description:
    CONN RCPT 21POS SMD TIN
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Series:
    DF9
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Connector Type:
    Receptacle, Outer Shroud Contacts
    Number of Positions:
    21
    Pitch:
    0.039" (1.00mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Board Guide
    Contact Finish:
    Tin
    Contact Finish Thickness:
    Mated Stacking Heights:
    4.3mm
    Height Above Board:
    0.130" (3.30mm)