    Hirose Electric Co Ltd DF9C-41S-1V(20)
    Part No.:
    DF9C-41S-1V(20)
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDDF9C-41S-1V(20).pdf
    Description:
    CONN RCPT 41POS SMD TIN
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Receptacle, Outer Shroud Contacts
    Number of Positions:
    41
    Pitch:
    0.039" (1.00mm)
    Contact Finish:
    Tin
    Contact Finish Thickness:
    Mated Stacking Heights:
    4.3mm
    Height Above Board:
    0.130" (3.30mm)