    Hirose Electric Co Ltd ER8-40S-0.8SV-5H(10)
    Part No.:
    ER8-40S-0.8SV-5H(10)
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDER8-40S-0.8SV-5H(10).pdf
    Description:
    INTERCONNECT RECTANGULAR
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Series:
    ER8
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Receptacle, Outer Shroud Contacts
    Number of Positions:
    40
    Pitch:
    0.031" (0.80mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Board Guide
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    10.0µin (0.25µm)
    Mated Stacking Heights:
    7mm, 10mm
    Height Above Board:
    0.210" (5.33mm)