    Hirose Electric Co Ltd FX11A-60P/6-SV0.5(92)
    Part No.:
    FX11A-60P/6-SV0.5(92)
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDFX11A-60P/6-SV0.5(92).pdf
    Description:
    CONN HDR 60POS SMD GOLD
    Connector Type:
    Header, Outer Shroud Contacts
    Number of Positions:
    60
    Pitch:
    0.020" (0.50mm)
    Features:
    Board Guide, Ground Plate, Solder Retention
    Mated Stacking Heights:
    3mm
    Height Above Board:
    0.103" (2.63mm)
    Category:
    1. How to order FX11A-60P/6-SV0.5(92) on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the FX11A-60P/6-SV0.5(92) price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FX11A-60P/6-SV0.5(92)?
    Series FX11 FX11 FX11 FX11 FX11
    Packaging Tray Tray Tray Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Number of Positions 60 60 100 60 80
    Pitch 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)
    Number of Rows 2 2 2 2 2
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Contact Finish Gold Gold Gold Gold Gold
    Mated Stacking Heights 3mm 2.5mm, 3mm 3mm 2.5mm, 3mm 3mm
    Height Above Board 0.103" (2.63mm) 0.083" (2.10mm) 0.103" (2.63mm) 0.083" (2.10mm) 0.103" (2.63mm)