    Hirose Electric Co Ltd FX11LB-68S-SV
    Part No.:
    FX11LB-68S-SV
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDFX11LB-68S-SV.pdf
    Description:
    CONN RCPT 68POS SMD GOLD
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Series:
    FX11
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Receptacle, Center Strip Contacts
    Number of Positions:
    68
    Pitch:
    0.020" (0.50mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Solder Retention
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    4.00µin (0.100µm)
    Mated Stacking Heights:
    2mm
    Height Above Board:
    0.065" (1.65mm)