    Hirose Electric Co Ltd FX11LB-68S-SV(21)
    Part No.:
    FX11LB-68S-SV(21)
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDFX11LB-68S-SV(21).pdf
    Description:
    CONN RCPT 68POS SMD GOLD
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Receptacle, Center Strip Contacts
    Number of Positions:
    68
    Pitch:
    0.020" (0.50mm)
    Features:
    Solder Retention
    Mated Stacking Heights:
    2mm
    Height Above Board:
    0.065" (1.65mm)