    Hirose Electric Co Ltd FX23L-100P-0.5SV12
    Part No.:
    FX23L-100P-0.5SV12
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDFX23L-100P-0.5SV12.pdf
    Description:
    CONN HDR
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Series:
    FunctionMax™ FX23L
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Header, Outer Shroud Contacts
    Number of Positions:
    104 (100 + 4 Power)
    Pitch:
    0.020" (0.50mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Board Guide
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    4.00µin (0.100µm)
    Mated Stacking Heights:
    Height Above Board:
    0.427" (10.85mm)