    Hirose Electric Co Ltd FX4BH-60S-1.27SV(71)
    Part No.:
    FX4BH-60S-1.27SV(71)
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDFX4BH-60S-1.27SV(71).pdf
    Description:
    CONN RCPT 60POS SMD GOLD
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Series:
    FX4
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Receptacle, Center Strip Contacts
    Number of Positions:
    60
    Pitch:
    0.050" (1.27mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Board Guide
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    8.00µin (0.203µm)
    Mated Stacking Heights:
    Height Above Board:
    0.177" (4.50mm)