    Hirose Electric Co Ltd FX4C-20S-1.27DSAL(71)
    Part No.:
    FX4C-20S-1.27DSAL(71)
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDFX4C-20S-1.27DSAL(71).pdf
    Description:
    CONN RCPT 20POS VERT GOLD
    Number of Positions:
    20
    Pitch:
    0.050" (1.27mm)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Features:
    Board Lock
    Mated Stacking Heights:
    5mm, 6mm, 8mm
    Height Above Board:
    0.197" (5.00mm)