    Series FX6 FX6 FX6 FX6 FX6
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Number of Positions 40 20 40 40 50
    Pitch 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm)
    Number of Rows 2 2 2 2 2
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Features Board Guide Board Guide Board Guide Board Guide Board Guide
    Contact Finish Gold Gold Gold Gold Gold
    Contact Finish Thickness - - - - -
    Mated Stacking Heights 7mm, 9mm 6mm, 8mm 5mm, 6mm, 7mm 5mm, 7mm 5mm, 6mm, 7mm
    Height Above Board 0.275" (6.99mm) 0.236" (6.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.157" (4.00mm)