    Hirose Electric Co Ltd FX6-20S-0.8SV
    Part No.:
    FX6-20S-0.8SV
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDFX6-20S-0.8SV.pdf
    Description:
    CONN RCPT 20POS SMD GOLD
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Series:
    FX6
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Connector Type:
    Receptacle, Center Strip Contacts
    Number of Positions:
    20
    Pitch:
    0.031" (0.80mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Board Guide
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    Mated Stacking Heights:
    5mm, 6mm, 7mm
    Height Above Board:
    0.157" (4.00mm)