    Hirose Electric Co Ltd FX6-40P-0.8SV1(93)
    Part No.:
    FX6-40P-0.8SV1(93)
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Category:
    Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDFX6-40P-0.8SV1(93).pdf
    Description:
    CONN HDR 40POS SMD GOLD
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Series:
    FX6
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Header, Outer Shroud Contacts
    Number of Positions:
    40
    Pitch:
    0.031" (0.80mm)
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Features:
    Board Guide
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    Mated Stacking Heights:
    6mm, 8mm
    Height Above Board:
    0.236" (6.00mm)